Тривають зйомки українсько-словацького серіалу «Слов’яни» — про життя мешканців Карпатського басейну на межі VI та VII століть, у часи до об’єднання слов’янських племен. Знімати 12-серійну стрічку почали в травні — про це ми писали тут.

Міжнародна команда проєкту на чолі з режисером Петером Беб’яком наразі знімає 9-10 серію біля сіл Тригір’я та Дениші на Житомирщині. Унікальність картини в тому, що це перший фентезі-серіал з елементами слов’янської міфології, який знімають в Україні. Спеціально для нього були побудовані масштабні декорації. Фактично відтворено два старослов’янські поселення – відповідно до історичних фактів та археологічних знахідок. Про це розповів художник-постановник проєкту Павло Ярмусевич.

Руслан Сеничкин стал кочевником в украинской версии «Викингов»

Будівництво

— Ми будували декорації близько 60 днів великим колективом, в дуже стислі терміни, працювали у дві зміни, були задіяні одні з найкращих постановників в Україні: хтось приїздив на 10 днів, хтось на 2 тижні. Загалом до будівництва було залучено більше 100 чоловік, з місцевих – близько 40.

Ескізи розробляли спільно з режисерами, операторами, асистентом Люсею Малишко (уточ. – другий художник-постановник на етапі будівництва декорацій). Консультувалися з істориками, археологами. Рішення приймали колективно.

Фурнау та Великий Стіл

— У нашому серіалі історія розгортається в двох сусідніх поселеннях: Фурнау та Великий Стіл. Перше знаходиться на рівнині, такі собі луки посеред лісу, і воно набагато більше за друге. Поселення Великий стіл менше і сховане в лісі, серед скель.

Одне поселення багатше, тому що там торгівля, більш відкрите місце, куди приїздили подорожні. Друге знаходиться поодаль від першого, і воно бідніше, люди в ньому займалися полюванням, рибальством.

Ми планували побудувати близько 30 будинків у Фурнау і 15 – у Великому Столі і реалізували задумане. Частково будували хати в три стінки, щоб був ефект вуличок.

Пройшли довгий шлях візуалізації всього, тому що в ті роки люди жили в землянках, це 6-7 ст., зверху зводили лише дахи, більше нічого не було видно, тому ми прийняли рішення «піти в фентезі», підняти стіни. Це дало можливість покращити всю візуалізацію, використовуючи природний ландшафт.

Слов’яни будували землянки без вікон, вікна – це вхід для спеки або холоду. Крім того, в 7 ст., технологічно люди не вміли їх будувати, вони з’явилися набагато пізніше. Довго шукали спосіб, як знімати в інтер’єрі, якщо немає вікон. Ми вигадали такого роду вентиляційний отвір, через який би проходило світло, що дало нам можливість гарної візуалізації.

Дворана – будинок старійшини

— Дворана – головне місце суспільно-політичного життя тогочасних людей. Там усі збиралися, щоб обговорювати проблеми життєдіяльності племені (такий собі тогочасний демократичний простір) та відзначати язичницькі свята.

У внутрішній частині розташований тронний зал старійшини, в центрі – вогнище, навколо якого рядами збиралися жителі, найбільш наближені до самого старійшини, на лавах сиділи старі люди, які довго не могли стояти. За масивним троном — житло сім’ї старійшини: ложе, кухня, плита, купіль. Узимку люди грілися біля вогню, уночі вкривалися хутром.

На стовпах дворани намальовані орнаменти. Слов’яни вшановували стихії… Земля, вода, повітря, вогонь, тваринний світ і божества – все це перепліталося у їхніх малюнках. Люди вважали, що це працює як оберіг, у певних моментах захищає від злих духів, в якихось – лікує.

Дворана зроблена вузька, але довга, висотою 5 метрів. Нам довелося зробити все більшим, аніж це було насправді. Але в кадрі ви цього не побачите. Зйомки відбуваються в інтер’єрі, а в екстер’єрі лише вхідна група. Коли ми ззовні бачимо дворану, то не бачимо всієї величини.

Підлога – глиняна, не дає можливості проникати волозі, нічому рости та псувати деревину в нижній частині будинку, вона слугувала природнім гідроізолятором.

Селище Великий Стіл

— Скелі захищають селище від нападів аварів, роблять місце важкодоступним. Людині, яка не знає про існування поселення, знайти сюди шлях непросто.

Є центральне вогнище на подвір’ї та «амфітеатр» під скелею, де відбуваються збори жителів, є загони для тварин та будинки. За сценарієм, тут мешкають 70-80 людей. Є кузня: ковалі в ті часи були заможними людьми, кували метал. Є склад, де всі жителі зберігають харчі. Біля огорожі стоїть будинок для охорони, де живуть сім’ї охоронців поселення.

На річці Тетерів побудована дворана Великого Столу. Ця дворана менша, але так само є тронний зал, вогнище, лавки, житлова частина.

Зіткнулись зі складнощами весною, коли почали будівництво: вода була дуже висока. Зверху знаходиться дамба, навесні ми просили, щоб працівники дамби контролювали рівень води, аби він не піднімався вище моста і наша дворана не попливла кудись у бік Житомира…

Улітку вода вже спала, і зараз видно острів, у прямому сенсі слова, на якому дворана стоїть.

Нагадаємо, що виробництвом проєкту «Слов’яни» займається українсько-словацька команда продюсерів, режисерів, міжнародна знімальна та акторська група. Проєкт підтриманий Міністерством культури України. Серіал покажуть в Україні в 2020 році на 1+1.

 

Оставьте ваш комментарий