Швидке поширення COVID-19, нової форми коронавірусу, спровокувало справжню світову кризу та мало не за один день змінило наше повсякденне життя. Чому і як це сталося? Про що нам можуть розповісти науковці?

Перед прем’єрою фільму ми поговорили з Крістін МакДенієл, головною дослідницею наукового центру Меркатус Університету Джорджа Мейсона, США, яка працювала над стрічкою.

— Крістін, чого очікувати глядачам від нового документального фільму, що виходить на каналі Discovery? 

— Точно не сенсацій чи передбачень, що станеться завтра. Це унікальний документальний фільм. Ми зробили крок назад, щоб зрозуміти, що все-таки сталося. Чим унікальний вірус COVID-19, чому світ був такий непідготовлений до нього, і що можна було б зробити по-іншому, щоб стримати поширення.

Канал Discovery покаже освітні фільми про віруси. Дивитись всім!

— Чи готова світова економіка до такої вимушеного перерви?

— Світовий ринок не був готовий до перерви, чи до такого типу кризи. Це людська природа. Пам’ятайте, що торгують не країни, торгують люди. Уряди теж не готові. Тобто, ви не очікуєте, що окремі люди будуть підготовлені до пандемії. Але існує загальна думка, навіть розчарування, в тому, що уряди не були підготовлені до пандемії, враховуючи попереджувальні знаки від експертів в області охорони здоров’я в попередні роки.

— І глобальна економіка не була підготовлена. 

— Ринок справді добре справляється з ризиками, але погано справляється з невизначеністю. Спочатку треба стримати вірус, забезпечити широкий доступ тестів, після чого уряд та товариства можуть почати розробляти більш цілеспрямовані заходи, а потім починати повертатися до повсякденного життя, життєвої роботи та школи. Як це відбувається у Південній Кореї.

Discovery Channel з’ясував, що саме ненавидять українці, і чому

— Наступне, на що впливає пандемія і карантинний режим, це культурне й особисте життя. Що робити людям, які зараз залишаються вдома? Як заощадити свої гроші, або на які продукти вони краще витратитись?

— Це справді залежить від людей, з чим вони відчувають себе найбільш комфортно. Ті, хто вже втратили роботу, перебувають в іншій ситуації, ніж люди, які ще здатні працювати вдома. Зараз хороший шанс скористатись відпусткою, яку ви відкладали. Подорожі найближчим часом будуть неактуальні, та й фінансові можливості можуть бути вже не ті.

Пандемія змусить багато компаній переосмислити підхід до ділових поїздок. Більшість особистих взаємодій, виявляється,  можна перевести в онлайн. Але в той самий час потрібно будувати довіру між партнерами, а довіру, ми звикли будувати на рівні віч-на-віч. Тож буде цікаво подивитися, як ми будемо розвиватися у новому світі. Тому що, поки вакцина не буде знайдена — подорожі будуть ризиковою справою.

— А чи є щось позитивне в поточній ситуації?

— Ми часто не цінуємо те, що маємо, поки воно не зникне — це людська природа. Я чую від багатьох людей, як їм не вистачає зустрічей з колегами та наскільки цінним є цей контакт віч-на-віч. За останнє десятиліття ми втратили спілкування віч-на-віч через прогрес у технологіях. І тепер, коли контактів не стало, ми змушені переосмислити, наскільки це цінно насправді. Тож, можливо, після карантину люди отримають глибше розуміння того, як вони можуть більш продуктивно використовувати технології, а також наскільки цінним є контакт віч-на-віч, коли ви обмінюєтесь ідеями, знаннями та інформацією.

— Чи продовжуватимуть люди уникати натовпу? 

— Як тільки вакцина знайдеться, в найближчі роки, люди знову почуватимуться комфортно у великих натовпах, люди знов почуватимуться комфортно подорожуючи. Але може статися, що люди похилого віку та люди з груп ризику, все ще будуть обмежені. Отже, цим групам, можливо, доведеться знайти нові способи соціальної активності. Бо люди є соціальними істотами, і їм потрібна соціальна взаємодія.

— Чи є історичні приклади з минулих століть, схожих на цю кризу? Може історичний досвід дати відповіді як впоратися з проблемою?

— Я не можу пригадати нічого подібного в нашій сучасній історії. Був іспанський грип 1918 року, який фактично виник в Канзасі; це була найбільш смертоносна епідемія в історії. Був свинячий грип H1N1 2009 року, який, на мою думку, виник у Мексиці. Він мав значно нижчий рівень смертності. Але ми ще не знаємо рівня смертності від COVID-19, тому що ще не маємо достовірних даних. Занадто рано говорити, чи маємо ми справу з чимось на зразок іспанського чи свинячого грипу. Це більше схоже на останнє з точки зору сильної інфекції, лише рівень смертності вище серед певних верств населення. Але наслідки фактору страху настільки великі, що економічні наслідки можуть бути гіршими, ніж наслідки для здоров’я.

— Які підприємства виграють у ситуації, коли більшість людей залишається вдома? Кому є користь від карантину?

— Сервіси які пропонують цифровий зв’язок та можливість працювати онлайн. Наприклад, вартість акцій компанії  Zoom, що пропонує сервіс онлайн-телеконференцій, зросла до максимального рівня. Потокові сервіси, інтерактивне tv, все що розважає нас вдома, онлайн освіта — ці види послуг будуть продовжувати процвітати — до певного моменту.Коли рівень безробіття зросте, люди припинять передплату. Але поки що, коли економіку поставили на короткочасну паузу, відчувається сплеск попиту на сервіси, які допомагають людям залишатися на зв’язку та розважатися, не виходячи з дому.

— Після 11 вересня пройшло майже 20 років, а у літаках досі зміцнюють двері кабіни, і не дозволяють проносити рідину на борт. Коли ми подолаємо COVID-19,  які зміни відбудуться у поведінці  людей та у світі?

— Припустимо, у нас знайдена вакцина, тому деякі люди повернуться до норми, але все одно будуть групи ризику, які можуть відчувати себе назавжди більш вразливими, ніж раніше. Вони можуть вживати трохи більше запобіжних заходів, ніж раніше. Різні верстви населення будуть поводитись по-різному.

Борис Барский и Георгий Делиев сочинили стих и песню против коронавируса (ВИДЕО)

Цей вірус поширюється через кордони майже непомітно — по-справжньому непомітно. Поки ми є глобально взаємопов’язаним світом, ми не зможемо це змінити. Отже, це може змусити уряди переосмислити, наскільки вони готові рухатися у майбутнє до чергової глобальної пандемії.Ви побачите у документальному фільмі, що багато медичних експертів давно попереджали про це, багато хто продовжує попереджати епідемії у майбутньому. І ви можете побачити, що уряди починають переосмислювати та збільшувати кількість ресурсів, які вони вкладають для підготовки до наступної пандемії.

— Що нового ви зрозуміли працюючи над фільмом і чому людям варто його дивитися?

Дві речі. Перша: наша задача на найближчий час це стримування вірусу. Медичні експерти дають нам зрозуміти, як швидко та експоненціально він поширюється. І як тільки вірус дістанеться певної позначки, його стане неможливо утримувати. Економічні наслідки будуть величезними.

Ми вивчаємо поведінку людини на фундаментальному рівні. Люди звикли прокидатись кожного ранку, і думати, що наш день буде майже таким, як був учора. Можна зрозуміти, чому більшості суспільств потрібний довший час, ніж медичні експерти хотіли б, щоб реально пристосуватися до нової реальності, в якій живемо.

І друге, що я зрозуміла — це які люди соціальні істоти і як ми потрібні один одному.

— Країни у всьому світі закривають свої кордони, щоб зупинити спалах. Чи знизять ціни тур оператори після епідемії, щоб люди знову вільно подорожували, або навпаки піднімуть, щоб компенсувати прибуток, втрачений за період карантину?

— Зараз через обмеження на поїздки з боку уряду, попит і пропозиція на подорожі падає. Побоюючись подорожей, люди скасовують відпустки. Агенції не можуть реально підвищити ціни, якщо ніхто не подорожує. В майбутньому це можливо. Але важко зрозуміти, як туроператори підвищуватимуть ціни, якщо попиту просто не існує.

— Що робити малому бізнесу та підприємцям у цей час?

— Ми бачимо, як підприємці пристосовуються до мінливого середовища, до зміни попиту. Підприємства, які будують свій бренд, мають вигідніші умови для виживання ніж ті, що цього не роблять. Люди хочуть відчувати себе безпечно,  роблячи свої покупки. Отже, підприємства, які можуть працювати над створенням свого бренду, будувати довіру, знаходити нові шляхи — тому що їм доведеться знаходити нові, інноваційні способи побудови довіри — ці підприємства мають більше відгуку від споживачів і буде більше шансів вижити.

— Що відбудеться після припинення спалаху?

— Літні люди можуть і далі відчувати себе вразливими. Люди з груп ризику різного віку можуть постраждати від пандемії навіть психологічно, тому що будуть менш впевнені, рухаючись вперед. Чим довше триває пандемія, тим більше людей лишаються без роботи. І чим більше людей без роботи, і чим довше вони без роботи, тим сильніше зміниться структура економіки та суспільства. Отже, чим довше це триватиме, тим важче й довше буде тривати повне відновлення.

Дивіться фільм «Пандемія: COVID-19» на Discovery Channel 5 квітня о 22:00

 

Рубрики: Кино ТВ

Оставьте ваш комментарий