Етно-джаз-гурт з Німеччини підкорив усю Європу: альбом Dykyi Lys та нещодавно презентований сингл Spivanka, просякнуті українськими мотивами, з успіхом лунають на Заході. Засновниця та фронтвумен Ганна Гриніва розповіла про свій дружній колектив, «українську мрію» та новий альбом.

— Ганно, з чого все розпочиналось, та скільки часу ви вже на музичних теренах?

— Берлін — це магніт для музикантів з усього світу. У 2013 році я приїхала сюди, щоб занурити голову в цю надихаючу атмосферу.  Багато грала з різними музикантами, експериментувала із складами та стилями.  I з часом я знайшла людей, які мали музичне бачення схоже на моє. Разом з барабанщиком Матіасом Руппнігом з Австрії, Томом Беркманом з Німеччини та Шведом Повелем Відестрандом я заснувала квартет DYKYI LYS у 2015 році. А у 2016 до нас приєднався саксофоніст Мусіна Ебобіссе з Франції, і з тих пір ми є квінтетом та перейменувались  в гурт GANNA. Зізнаюсь чесно, насамперед  ми друзі. Нам довелось провести  багато часу разом на гастролях, зіграли незліченну кількість концертів у Німеччині та Європі.

GANNA — український гурт з Берліна презентує новий сингл

— Який основний меседж хочете донести своєму слухачу?

— Будь тим , хто ти є, де б ти не знаходився. Будь справжньою, будь справжнім.

Я довго шукала себе в музиці і виявилося, що коли співаю українською, тодi я i є справжньою, відвертою та щирою. Люди це відчувають, і стає  неважливо, чи розуміють вони окремі слова чи нi.

Дуже пишаюся культурною спадщиною, яку ми маємо в Україні. Український фольклор надзвичайно потужний! Тішусь, що можу показати це своїм слухачам у Німеччині та Європі.

— Як ви опинились у Німеччині,  та чи не важко співати українські мотиви на теренах іншої держави?

— Мої батьки емігрували, коли мені було 13 років. Спочатку я робила те, що мала робити, щоб вижити. Я адаптувалась , не хотіла бути іноземкою, намагалася бути такою як інші. Але з часом я зрозуміла, що це просто неможливо тай нікому не треба. Тому я вирішила бути собою та спiвати українською.

— Склад вашого ансамблю дуже інтерконтинентальний, які критерії відбору учасників?

— Походження учасників гурту було абсолютно не істотним. Для мене було важливо, щоб вони мене музично надихали і звичайно всі вони хороші люди.

Коли ви граєте разом у групі, доводиться проводити багато часу разом, тому було важливо, щоб ми всі добре ладнали. Мені дуже пощастило — ми друзі i обожнюю своїх хлопців як музикантів та в першу чергу, як людей.

— Цього року Україна на Євробаченні буде представляти етномотиви від  Go-А. Як вам взагалі вибір українського народу та ваші прогнози щодо нашої участі у цьому грандіозному дійстві?

— Go-А класна! Мені подобається, як вона поєднує фольклор з електронікою. Співачка має чудовий голос. Я дуже сподіваюся, що Україна буде в числі   перших!

— Ні для кого не секрет,що зараз українські мотиви стали надзвичайно популярні. Чи якось вплинула ця тенденція на вашу творчість, можливо саме завдяки їй ви вирішили більш активно розвиватись на теренах вітчизняного шоу-бізнесу ?

— Я в захваті від того, що українська мова стає все більш популярною в культурі та музиці.

Під час концертних турів ми отримали велику підтримку від української діаспори в Берліні, Будапешті та інших європейських містах. Українці сприймають нашу музику по-іншому, бо вони розуміють слова, іноді навіть впізнають давні пісні, які ми виконуємо в джазовому стилі. Тому я дуже хочу грати концерти в Україні, щоб дізнатися, як відреагують саме український слухач.

— Хто пише вам  пісні, та як взагалі підбираєте репертуар?

— Усі власні композиції та аранжування традиційних українських пісень я пишу сама. Я обожнюю писати музику,  почала це робити ще  в дитинстві. Мама — класична піаністка, і я почала грати на фортепіано,  коли мені було 7 років. Неймовірно вдячна їй за те, що вона ввела мене у цей чарівний світ музики.

— З ким із закордонних, а можливо, вітчизняних лейблів співпрацюєте?

— Над дебютним альбомом GANNA ми працювали разом із лейблом Double Moon Records та Jazz Thing Next Generation. На даний момент ми працюємо над новим альбомом і шукаємо новий лейбл. Цей альбом буде відрізнятися від  нашого попереднього альбому.

— Чи плануєте жити  та працювати в Україні?

— Дуже давня моя мрія — це повернутися до України, щоб знову мати можливість відчути рідний  дух країни, в якій я виросла, дух культури, яку я ношу в собі і яка є дуже важливою частиною мого життя. Дуже хочу мати більш інтенсивний контакт до митців та миткинь в Україні та робити спільні проекти з українськими музикантами..

— Як надалі бачите свою творчість, можливо, вже є якісь грандіозні плани щодо вашого творчого майбутнього?

— Зараз ми працюємо над другим альбомом. Він доволі сильно буде відрізнятися від першого. Під час карантину я багато часу провела в студії, де експериментувала з синтесайзерами, з електронними звуками, з інноваційними можливостями аудіозаписів. До нового альбому також хочу запросити гостей, це будуть музиканти з усього світу. З деякими з них я вже мала нагоду працювати. Тому це буде дуже цікаво, як вони вплинуть на нашу музику, яка звичайно буде нести в собі традиційні українські мотиви.

Чи знаєте ви, що…

Ганна Гринів народилась 4 липня 1989 року. Мама – піаністка, тато — письменник та художник.

Місце народження – Красноярськ,  бо мама там працювала в театрі. Коли Ганні було 3 місяці, батьки повернулись до України.

Родина емігрувала до Німеччини, коли Ганні виповнилося 13 років.

Закінчила Лейпцизький університет — бакалавр філософії. Потім почала навчатися в консерваторії Ференца Ліста в Веймарі.

Співпрацювала зі всесвітньо відомим джазовим гітаристом Куром Козенвінкелем та його лейблом Heartcore Records.

Разом з менеджером лейблу Міхаеллою Боковою за два тижні вивчила та записала українську фольклорну пісню з 30 дітьми з дитячого будинку «Жива вчись» у селі Бортиники, поблизу Львова.

У квітні 2020 року вийшов документальний фільм «Коріння майбутнього» про дослідницьку поїздку Ганни Україною. Документальний фільм демонструє красу та важливий соціальний потенціал українського фольклору для сучасної України.

Ганна Гриніва отримала наукову та фінансову підтримку у своїх фольклорних дослідженнях вiд Львівської національної музичної академії М. В. Лисенкa, Львівського національного університету імені Івана Франка, UNESCO Chair for Transcultural Music Studies / Institute of Musicology Weimar-Jena (Нiмеччина) та Нового Фонду Франца Ліста (Нiмеччина).

Виступала з концертами в королівській залі лейпцизького Ґевандгауза (Gewandhaus Leipzig Kaisersaal Erfurt); на вокальному конкурсі UNISA в Преторії (столиця Південно-Африканської Республіки).

У 2017 Ганна стала співачкою і композитором на міжнародному проекті CHAUD!, запрошена писати музику для джаз-оркестру під керівництвом провідного композитора і диригента Крістофа Чеха.

Після цього виконавиця зайнялась створенням альбому, а також побувала у турах Німеччиною, Австрією і Швейцарією.

Того ж року Ганна була неодноразово нагороджена призом “Спільноти друзів і прибічників Веймарського Університету Музики імені Ференца Ліста”.

У серпні 2016 співачка стала фіналісткою міжнародного конкурсу Voicingers в місті Зори, Польща. Дебютний реліз-тур квінтету „GANNA“ в квітні 2016 проспонсорував вищезгаданий Берлінський Сенат.

Оставьте ваш комментарий