Гайдемарі Стефанишин-Пайпер — американська астронавтка NASA з українським корінням. На її рахунку два польоти, під час яких вона здійснила п’ять виходів у відкритий космос. Зараз Гайді у відставці. Спеціально для «Загубленого світу» жінка погодилася розповісти всі секрети професії, про яку мріяла з самого дитинства. 

«NASA шукає найкращих. У майбутнього космонавта має бути вища технічна освіта, ступінь магістра, а також він має досягти успіху у своїй професії на Землі. Тих, хто проходить цей етап, чекає співбесіда зі спеціалістами, потім — лікарсько-льотна експертиза, де вивчають ваші фізичні можливості», — зазначила Гайдемарі.

Щоб потрапити до космосу, Гайді довелося пройти безліч випробувань. Спочатку на неї чекав відбір: «Я служила у військово-морських силах і ремонтувала під водою кораблі. Якщо порівняти таку роботу з будівництвом станцій у космосі, то це дуже схоже. Думаю, саме тому і пройшла відбір».

Найскладніший етап — тренування у центрифузі. Така кабіна може обертатися зі швидкістю до 170 кілометрів за годину, імітуючи перевантаження, що виникає на етапах старту і посадки космічного корабля. Перші американські космонавти перед запуском проводили у цій машині по десять годин на добу. Тепер, коли реакція людського тіла вивчена досконало, величезну металеву капсулу використовують вкрай рідко: «Я була в середині центрифуги лише раз, перед моїм першим польотом. Особисто для мене найважчим фізичним випробуванням є тренування космічної прогулянки під водою».

Заключний етап підготовки космонавтів — виживання у дикій місцевості: «До того, як «закинути» космонавтів у ліс, проводять інструктаж, як ловити птахів, змій, рибу, видають базові інструменти».

Старт був запланований на травень 2003 року, після повернення шатлу «Коламбія», але сталося жахливе. Зранку 1 лютого 2003 року після чотирьох спалахів корабель розірвало на шматки, усі астронавти загинули. Тож старт наступної місії перенесли на три роки: «Звісно, ми хвилювалися. Запуск ракети в космос — це ризикована операція, але ми були впевнені, що наш політ найбезпечніший. Усі були надмірно обережними та пильними, щоб уникнути найменшої помилки».

Аби адаптуватися до космічних умов, організму потрібно принаймні три дні. Більшість астронавтів страждає від постійної нудоти. Окрім цього, у космосі людина не може собі дозволити будь-які інтимні стосунки: «По-перше, у всіх нас є родини, ми сконцентровані виключно на роботі. По-друге, секс у космосі просто не можливий. Як ви собі це уявляєте, коли шість людей перебувають у закритому приміщенні, розміром із мою кухню».

Перша місія астронавтки тривала 16 днів. За цей час жінка схудла на п’ять кілограмів. Її організм у нових умовах просто не потребував їжі. Усі продукти зберігаються не в тюбиках, а спеціальних герметичних пакетах, тож їжі було вдосталь. До речі, улюблена страва українців також була в меню: «Команда космічної станції знала про моє українське коріння. Під час одного з польотів підготувала для мене борщ. Це було дуже приємно і смачно, але мій борщ кращий (сміється)».

Одного разу Гайді навіть втратила свідомість. Це трапилося під час конференції після завершення місії. Виявляється, у таким чином організм жінки відреагував на зміну середовища: «Вестибулярна система знову пристосовується до земних умов. Особисто мені вистачило три дні, щоб повернутися до свого звичного стану».

Гайдемарі стала восьмою жінкою, яка вирушила в космос. Аби зробити приємно батькові, який народився в Україні, астронавтка брала із собою на орбіту український прапор і робила ексклюзивні фото, а вдома показувала рідним, як Україна виглядає з космосу.

Не пропустіть неймовірні історії та невідомі факти про людство і природу — в інформаційно-розважальному проекті «Загублений світ» на каналі 2+2.

 

Залиште ваш коментар