Співачка не зволікає — дивує шанувальників різноманіттям свого творчого життя. І в ньому, як виявилося, присутній не лише спів — танці, колаборації, великий альбом, сімя, любов і сподівання на свободу та оновлення.

— Джамало, зараз, звичайно, основні новини з вами пов’язані з участю в «Танцях із зірками». Розкажіть про свої враження, чи вдалося завдяки цьому відкрити в собі (передусім для себе) якісь нові сторони і грані?

— Для мене це відкриття 2021 року. Я збиралась бути звичайною учасницею шоу, а отримала набагато більше. «Танці з зірками» — це не тільки про танці. Це історія, надбання, знання, образи, життя та стосунки. Уявіть, де б я ще змогла бути Матою Харі? Хай три хвилини, але ми розповіли цілу історію. А ще танці для мене — це про натхнення, про вихід із зони комфорту, про те, що ще ніколи не робив, і, можливо, навіть не давав собі шансу це зробити. Я за дуже короткий час була настільки різною (і я не про колір волосся та зачіски), що це стало для мене школою перевтілень і техніки.

— У кліпах і на концертах раніше ви не демонстрували свої танцювальні здібності. Чи з’являться елементи танцювальних номерів і шоу в постановці вашої концертної програми?

— Треба розуміти, чому цього не було донині. Люди вважають, якщо це артист, то він обов’язково танцює. Це поверхове кліше. У мене танців на сцені не було, бо маю для виконання дуже складну музичну програму. Я ніколи не використовую фонограм, а в мене пісні насичені вокально, з великим діапазоном — я зосереджена на співі. Про складні танцювальні постановки тут мова навіть не йде… Чи буду використовувати нові навички у своїх шоу надалі, ще не знаю. Навіть для мене це загадка. Але це повинно мати гармонійний вигляд.

— У новинах, заснованих на вашій сторінці в інстаграмі, часто можна зустріти подібні заголовки: «Джамала в сексуальному вбранні», «Сукня Джамали підірвала мозок», «Джамала в топі з глибоким декольте», «Джамала знялася топлес» тощо. Як ваш чоловік ставиться до подібних фото, враховуючи, що мусульманські звичаї досить консервативні?

— Не я генерую ці новини. Але людей цікавлять передусім новини з елементами шоу. За останній місяць у мене була низка гучних творчих подій — виступ з Бочеллі, феєричний спів на НСК «Олімпійський», поява на шоу «Маскарад» з арією «Лагуна». Але чомусь більше зацікавлення викликають саме новини про декольте.

Я досить спокійно до цього ставлюся. Бо цей інтерес дає мені час і можливість займатися музикою. А мій чоловік до цього хайпу ставиться мудро: «Я бачу, як ти змінюєшся, і мені також цікаво за цим спостерігати». Тобто він дивиться на мене очима пересічного глядача. Я дуже вдячна своєму чоловікові за те, що йому справді подобається те, що я роблю. А мій батько після перших ефірів «Танців» сказав: «Ти ж у мене не танцюристка, ти у мене професіонал». Цей вислів мені дуже сподобався, бо це правда — коли я за що-небудь беруся, то віддаюся процесу повністю.

— У 2021-му ви випустили відразу два альбоми — «5.45» і шостий студійний «Ми». Така плодючість схожа на жест самоствердження в період змін, у якому ви перебували в цьому році. Це так?

— Ми півтора року були в локдауні, це дало можливість співпрацювати з авторами й аранжувальниками. Був час спокійно поїхати до Львова у студію, де я писала пісні, які потім розділила на два релізи, бо вони були дуже різні концептуально й музично. Альбом «Ми» більш соціальний і сімейний, а «5.45» — меланхолійний. На одній платівці це не мало б такого завершеного вигляду.

Під час пандемії я помітила таку річ. Було дуже багато часу, щоб щось створювати, але було надто мало натхнення, щоб писати. І це ускладнювало творчий процес. Зараз можу стверджувати: мені пандемія не підходить, я не можу закритися в чотирьох стінах і наодинці щось робити. Мені постійно потрібно спілкуватися, кудись їхати, щось слухати наживо, надихатися новими виконавцями. Відчувати, як то кажуть, енергію життя.

— Чималий переполох у шоу-бізнесі викликала новина про ваше розставання з продюсером Ігорем Тарнапольським. Чим було викликане таке рішення після 10 років співпраці?

— Дуже вдячна Ігорю за ці роки. Але саме час кожному йти своїм шляхом. Для кожного з нас ця ситуація відкриває нові перспективи й горизонти. Сьогодні я почуваюся новою і з цим прагненням йду вперед без сумнівів і коливань.

— Ви багато думали про своє майбутнє під час самоізоляції? Що придумали? Будете створювати свій лейбл чи обмежитеся командою фахівців, які допомагатимуть вам з концертною та супутньою діяльністю?

— Я не думаю про лейбл. Планую створювати якісну музику і транслювати її у світ. І робити її ще більше, набагато більше. Зараз замислююсь про колаборації з міжнародними зірками, альбом іншою мовою, над яким вже працюю, він вийде не тільки для українського слухача. Як кажуть рейтинги, я перебуваю на другому місці серед людей, після Олександра Усика, які прославляють Україну на весь світ. Це мене надихає й дає мені сподівання, що я рухаюсь у належному напрямку.

— Цікаво, з чим буде пов’язаний черговий гучний міжнародний прорив Джамали?

— Я зараз працюю над великим альбомом. У записі якого задіяно оркестр із 85 музикантів, залучено п’ять унікальних інструменталістів, які володіють рідкісними інструментами. У моїх планах це буде подія рівня Global Music. Експерти, які прогнозують тренди, кажуть, що у найближче десятиліття народна музика стане абсолютним мейнстримом. Так само як це колись відбулося з хіп-хопом, який з андеграунду перебрався в поп-сегмент. Мій новий альбом буде спрямований саме в цей бік.

— Ваша творча кар’єра почалася у 2011 році з виходу дебютного альбому. Але на сцені ви перебуваєте набагато довше. Пам’ятаєте свій найперший виступ і найважливіший концерт?

— Після консерваторії я працювала в мюзиклі «Па», який робила Олена Коляденко. За півтори години, поки тривала вистава, я співала більшість пісень. Вони були різних жанрів. На одному нашому виступі було присутнє керівництво «Цирк дю Солей». У цих людей, як виявилося, було зовсім інше емоційне сприйняття музичного матеріалу. Саме після цього концерту я відчула себе справжньою співачкою.

А щодо найважливішого концерту — одразу згадала свій сольник у Палаці спорту в 2017-му. Це один з тих виступів, який змінив мене. Було дуже багато слухачів зі всього світу, які приїхали спеціально, щоб послухати мене.

— Ви — музикант і співачка, Бекір — бізнесмен. Яка атмосфера панує у вашому домі?

— У музиці знаходиться вся наша родина. Навіть наш собака співає (Сміється). Ми постійно слухаємо й аналізуємо нові треки. Також відзначу, що за роки, які ми з Бекіром разом, у нього дуже добре розвинувся музичний слух. У той самий час я перебуваю в курсі справ свого чоловіка. Хвилювалася, коли під час локдауну було зачинено їхнє кафе, а вони мусили сплачувати оренду та виплачувати зарплатню працівникам. Звичайно, чоловік допомагає мені, попри те що він не продюсер. Вважаю, саме так і має бути — чоловік і жінка повинні жити одне одним, спільними проблемами й радощами. Якщо в мене зйомки, для чоловіка не проблема посидіти вдома з дітьми. Наші діти зазвичай потребують багато уваги.

— Ваші сини зовні подібні, а що можете сказати про їхні характери — теж схожі?

— Я не знаю, як так відбувається, що у одних батьків такі різні діти. У нас із сестрою теж абсолютно різні характери. І так само сталося з нашими синами. Селім більш упертий, а Емір більш творчий.

— Розумію, що зарано про це говорити, але ви хотіли б, щоб ваші хлопчики здобули творчі професії?

— Вони вже творчі люди. У них немає шансів бути не творчими. І не важливо, чим вони займатимуться — фінансами чи музикою. До всього вони будуть ставитися творчо.

— Діти їздять з вами на студію? Які емоції це в них викликає?

— Якщо є можливість їх не мучити на своїй роботі, я залишаю хлопців удома. У дітей повно власних справ — треба малювати, їздити на велосипедах. Якщо у наших бабусь і дідусів є час побути з малечею — клас! Наприклад, зараз репетиція «Танців», і я з ранку до другої години ночі перебуваю в темному павільйоні без свіжого повітря. Це моя доля, але я не хочу, щоб вони були біля мене й жили моїм життям. Хай Селім та Емір кайфують по-своєму!

БЛІЦ: оплески з почуттями

— Шанувальницею кого з музикантів себе вважаєте?

— Я меломан. Слухаю багато джазової, електронної, соулової, народної музики на різних мовах світу! Знову ж таки World Music. Прямо зараз слухаю новий альбом James Blake.

— Яких змін хочете в шоу-бізнесі?

— Хотілося б мати ще більше майданчиків — концертних, фестивальних…

— Як називаєте манеру виконання, у якій працюєте?

— Я соул-співачка, музика якої базується на народних елементах.

— Про який концерт мрієте?

— Бачу гігантську сцену з декількома ярусами, на ній симфонічний оркестр. Кожній ноті відповідають окремі світлові та піротехнічні елементи. Усе навколо відбувається дуже швидко. А ми всі перебуваємо в цьому масштабному дійстві.

— Що зараз відбувається у вашому внутрішньому світі?

— Хаос. Дуже багато завдань, які треба виконати. Постійно є відчуття, що не встигаю. Багатозадачність — нелегка справа.

— На вашу творчість впливає ринок і тренди?

— Ні. На мене передусім впливають мої відчуття, тому що прагну стати кращою версією себе.

— Яких цінностей дотримуєтеся?

— Довіряти, поважати, не брехати, не підставляти — ці здобутки збереглися зі мною з підліткового віку.

— Якими словами повинна починатися книга про життя Джамали?

— «Вся справа у любові».

— Що для вас означають оплески?

— Я не можу без них жити! Інколи на концертах прошу, щоб оплески були довгими і щирими.

Залиште ваш коментар