Уже завтра мільйони українських родин зберуться за святковим столом, щоб відзначити Різдво Христове. Святкування ці особливо колоритні та багаті традиціями, які об’єднують не одне покоління українців. Втім чимало із них, на превеликий жаль, з часом відходить і забувається. Ми вирішили поцікавитися звичаями відзначення Різдва у фронтмена гурту МЕРІ Віктора Винника, які притаманні його родині. Адже як музикант уже неодноразово розповідав, йому  пощастило народитись у Карпатах, у гірському селі, і походить він з великої бойківської родини. «Звичайно, що Новий рік у нас також святкувався, але це свято було вже привнесено новою владою після Другої світової війни. Тому воно ніколи не було для нас першочерговим – найважливішим було Різдво.

— Мені пощастило побачити відзначення цього свята так, як його зараз відтворюють лише, можливо, у науково-популярних фільмах. А це різноманітні традиції, яких зараз або вже зовсім немає, або їх залишилося дуже мало, — відзначив Віктор Винник.

З дитинства лідеру гурту найбільше запам’яталася традиція, яку привезли дід та баба, які були переселенцями з Сяну.

«Починалось все з того, що вимикалось світло у кімнаті, дідо йшов до стодоли та приносив сніп. Зараз його називають дідухом, але у нас його називали просто снопом.

Дідо тричі стукав у двері, а баба йому відповідала. Виникала ціла театралізована сценка. Для нас дітей це все виглядало дуже втаємничено та урочисто. І врешті-решт дідо заходив, вмикалось світло, з усіма вітався «Христос ся рождає». Далі ми молились і починалось святкування Різдва. Хата була застелена соломою, що було радістю для дітей, туди розсипали цукерки, це називалося «шукати гриби». До хати заносили ягничку (молоде ягня). Це все доповнялося святковими стравами, великою кількістю родичів, які з’їжджались в село до батьків. Потім йшли колядувати до родичів та сусідів. І це все на фоні карпатської зими. Тому ці спогади залишаються зі мною впродовж життя і коли приходять різдвяні свята, то гріють душу».

Поділився Віктор Винник і своїми улюбленими різдвяними стравами. «Мені дуже подобаються боби, які завжди є у моїй сім’ї на столі серед 12 страв. Тобто не фасоля, а саме біб. Я взагалі дуже його полюбляю, але на Різдво, це особливо смачно! Традиція готувати страви з цим продуктом в нас збереглася і до сьогодні».

 

Рубрики: Зірки

Залиште ваш коментар