З 13 на 14 січня відзначаємо Старий Новий рік та Щедрий вечір (Маланки і Василя)! В Україні традиційно в цей день готують багату кутю, щедрують та, звісно, ворожать!

За старих часів вважалося, що в новорічну ніч сходяться сонце і місяць, і це є початком всього нового. Згідно з православним календарем, 13 січня — день пам’яті преподобної Меланії, яка уособлювала місяць, а 14 святителя Василя Великого (символ сонця). Вважалося, що в цю ніч Маланка вийшла заміж за Василя. Тому і святкувати Старий Новий рік потрібно весело і шумно, як весілля.

Щедрий вечір

На відміну від Святого різдвяного вечора, на Щедрий вечір готують не пісні, а багаті, ситні страви — м’ясні, рибні, смачні і поживні. Адже гостей треба приймати щедро! Другий раз протягом зимових Святок готують кутю, яка називається щедрою. Варити її потрібно рано вранці, при цьому ретельно стежачи за процесом — якщо кутя вилізе з горщика або сам він трісне, буде біда. Тому якщо каша вдавалася, її з’їдали всю без залишку, а якщо ж збувалася погана прикмета — викидали разом з горщиком, бажано в ополонку.

Випікають і спеціальні хліби — «Маланку» та «Василя».

До новорічної вечері за стіл прийнято сідати всією родиною. Важливо, щоб одяг цього дня був ретельно випраним та охайним.

Суджений -ряджений

Цей вечір — не просто гуляння, а справжній карнавал, і обов’язково з хлопцем, переодягненим у Маланку!

Напередодні Нового року за старим стилем щедрувальники «водять козу», їх обов’язково потрібно запросити у хату. Серед ряджених часто зустрічаються образи Маланки, Василя, діда з бабою, цигана, ведмедя, журавля, кота… Маланкою рядяться хлопці — в латану спідницю, стару хустку, брови і очі підводять сажею, обличчя вибілюють крейдою, щоки і губи фарбують буряком. Враховуючи те, що Маланка дуже любить цілуватися з усіма, хто підвернеться, кожен ризикує бути вимазанім її «косметикою»! Щедрий вечір слід провести весело, щоб весь новий рік був щасливим.

Другий шанс

Хлопці в цей вечір могли отримати другий шанс якщо раніше сватання проходило невдало, і була відмова у вигляді гарбуза, у вечір напередодні старого Нового року чоловіки мали право повторити спробу.

Дівчата ж на Маланку любили гадати. До речі, вважається, що в ніч з 13 на 14 січня рослини розуміють людську мову, а тварини можуть і самі розмовляють полюдськи. До речі, тварини в цю ніч могли поскаржитися Богу на господарів, якщо ті погано з ними обходяться! Тому в цей день за худобою доглядають дуже ретельно, добре годують, чистять, догоджають.

На щастя, на здоров’я

На Святого Василя з ранку в кожен будинок йшли хлопчики та дорослі хлопці («новолітнікі«) — посівальники  та посівали хату зерном зі словами: «На щастя, на здоров’я, на Новий рік, щоб вродило більше, як торік коноплі під стелю, льону по коліна, щоб у вас, хрещених, голова не боліла!»

В тему: «Щедрик» — ТОП-5 найвідоміших варіантів слухайте тут

У цей день заведено виносити з дому дідуха, який належить спалити до настання ранку, та так, щоб дим обкурював сад, а попіл лягав на поля — для гарного врожаю.

Де коза ходить?

Козу хлопця в вивернутому вовною назовні кожусі заводили в хату «на достаток».  Коли «коза» заходила до хати — лякала всіх, намагаючись буцнути рогами. А потім приходили стрільці, «вбивали» її, потім«оживляли». Для цього потрібно було її розсмішити. Сміх має в цьому випадку магічне значення відганяє злі сили. Окрім цього, вважається: якщо сміятися в новорічну ніч, то і весь рік пройде весело і щасливо.

Рубрики: Новини

Залиште ваш коментар