Біль у горлі, висока температура, сухий кашель, різка слабкість… Гострий фарингіт нерідко плутають із ангіною. Це не дивно, адже симптоми цих хвороб дуже схожі, а ось лікування потрібне різне. Неправильний діагноз може надовго відстрочити одужання. Як цього уникнути?

Що таке фарингіт

У медицині фарингітом називають запалення задньої стінки горлянки. Основними джерелами захворювання є стрептококи, стафілококи, пневмококи, гриби роду кандида, а також віруси грипу, аденовіруси. Фарингіт часто є супутником ГРВІ, грипу та інших інфекційних захворювань.

Серед причин розвитку цієї хвороби також називають захворювання серцево-судинної та сечовивідної систем, печінки, шлунково-кишкового тракту, порушення обміну речовин, нестачу вітамінів в організмі (ось чому дуже часто фарингіт дається взнаки ранньою весною, в період авітамінозу). Винуватцями також може бути алергія, нежить, синусит і навіть карієс.

Нерідко ми самі провокуємо появу фарингіту, коли зловживаємо судинозвужувальними краплями при нежиті. Вони звужують дихальні шляхи та потрапляють у горло, викликаючи роздратування слизової оболонки. Іноді причиною хвороби можуть бути зовнішні подразники: гаряча рідина або пара, кислоти, луги, опромінення. Часто від фарингіту страждають ті, хто працює на шкідливому виробництві, особливо якщо не дотримуватися елементарної техніки безпеки. У поодиноких випадках захворювання виникає після травми глотки або хірургічного втручання.

Фарингіт, на відміну від ангіни, вражає не тільки піднебінні мигдалики, а всю слизову оболонку задньої стінки глотки. Вважається, що це захворювання (особливо хронічне) не є самостійним, а супроводжує інші хвороби. Саме тому лікарі насамперед з’ясовують першопричину появи фарингіту, адже тільки за її усунення лікування буде ефективним.

Основні симптоми

Прояви фарингіту можуть бути дуже різноманітними, але більшість хворих скаржаться на:

  • сухий кашель,
  • біль при ковтанні (наче кістку проковтнув),
  • сухість,
  • печіння,
  • відчуття першіння або лоскотання в горлі,
  • слабкість,
  • постійний головний біль,
  • підвищення температури (не вище 38°С).

Також можуть збільшуватися лімфатичні вузли, з’являються гнійні виділення у горлі.

Якщо до цього додається біль у вухах або постійна закладеність, необхідно негайно звертатися до лору, оскільки такі симптоми говорять про переміщення інфекції з горлянки до середнього вуха. А це загрожує розвитком важкого отиту.

Традиційне лікування

При фарингіті зазвичай призначають комплексне лікування, яке спрямоване не лише на усунення симптомів, а й на боротьбу із основною причиною хвороби. Застосовуються протизапальні, болезаспокійливі, антибактеріальні та антисептичні препарати. При фарингіті корисні всілякі інгаляції, які зволожують слизову оболонку і знімають першіння в горлі. Якщо захворювання має алергічну природу, застосовуються антигістамінні лікарські засоби.

Народні рецепти

У боротьбі з фарингітом у домашніх умовах ефективні настої та відвари трав. Прекрасно зарекомендували себе шавлія, чебрець, материнка, календула, звіробій, подорожник, ромашка аптечна, евкаліпт, береза, кульбаба, м’ята перцева, соснові бруньки, полин гіркий і звичайний, пагони ялинки, ялівцю.

Всі ці відвари можна використовувати не тільки для пиття, але і для інгаляцій — 2 рази на день. Краще використовувати по 2 рослини за один прийом.

При фарингіті корисні інгаляції з прополісом:

60 г прополісу і 40 г воску помістити в алюмінієву миску або кухоль і поставити на водяну баню.

Найкращий час для інгаляцій — перед сніданком та після вечері. Тривалість процедури — 10-15 хвилин.

Протягом дня слід полоскати горло розчинами антисептиків (фурациліну, перманганату калію та ін.).

Дуже ефективним є змазування слизової оболонки глотки та мигдалин теплою олією обліпихи та шипшини.

Можна також використовувати компреси. Найкраще медовий (мед змішати з гарячою водою у співвідношенні 1:1) та жировий (із нутряного свинячого сала). Компреси накладають на область шиї не більше ніж на півгодини.

 

Залиште ваш коментар