З дитинства нас привчали до того, що на обід обов’язково має бути перше: суп чи борщ. Дієтологи згодні з цим «бабусиним правилом» лише частково: є такі супчики, що здатні лише нашкодити організму!

Від застуди та для схуднення

Очевидні плюси перших страв — у тому, що вони швидко засвоюються організмом і не перевантажують шлунково-кишковий тракт, тому підходять для вживання серед дня. Невелика кількість свіжого супу на початку трапези допомагає шлунку налаштуватися на правильне перетравлення їжі та перешкоджає переїданню, оскільки рідка страва заповнює шлунок більше ніж наполовину. В овочевих супчиках, як правило, мало калорій, і тому такі страви — перші помічники для тих, хто хоче схуднути. На їхнє перетравлення витрачається більше калорій, ніж вони містять!

Ще один важливий момент — те, що перші страви допомагають відновити баланс рідини, що є актуальним для тих людей, хто п’є мало води протягом дня. А вміст рідини в організмі безпосередньо пов’язаний із кров’яним тиском. Чим менше ми вживаємо води, тим густіша кров і, відповідно, зростає ризик інфарктів та інсультів.

Лікувальний ефект на організм має натуральний курячий бульйон (але тільки зварений з домашньої курочки, вирощеної без гормонів та шкідливих добавок у кормі). У ньому містяться речовини, що допомагають долати застудні захворювання. Дієтичними вважаються протерті овочеві супи-пюре, які благотворно діють на ШКТ і показані для вживання хворим, людям похилого віку та маленьким дітям.

Гороховий: покращує обмін речовин.

Курячий — лікує застуду та стимулює роботу шлунка.

Овочевий: сприяє схудненню, активізує обмін речовин.

Молочний: містить багато амінокислот та білка, сприятливо діє на слизові.

«Ні» засмажці!

Але всі вищеозначені чудові корисні властивості супів зникають, якщо готувати їх неправильно. Головний «мінус» — у тому, що є великий ризик пересолити першу страву, а це загрожує набряками. Золоте правило додавання солі: неповна чайна ложка на літр рідини. При цьому бульйони солять на початку приготування, а заправні супи (у тому числі борщ) — наприкінці.

Наваристі жирні бульйони дуже шкідливі для ШКТ. І не тільки тому, що вони містять чимало калорій і сприяють набору ваги. М’ясо птиці або тварин, вирощених у промислових умовах, «напхане» шкідливими хімічними добавками та гормонами для прискорення росту. А це сильно б’є по нашій печінці та нирках і викликає цілу низку захворювань, аж до онкологічних. Тому дієтологи рекомендують зливати перший і навіть другий бульйон після закипання м’яса і готувати вже на третьому, вивареному.

Особливо шкідливий бульйон, зварений із кісток — у процесі кипіння рідина «збагачується» антибіотиками, стероїдними гормонами, солями важких металів, канцерогенами та іншою «хімією», яка застосовувалася при вирощуванні худоби.

Супи на засмажці також приносять мало користі — крім того, що калорійність такої страви збільшується майже вдвічі, засмажка дає високе навантаження на ШКТ і може спричинити дисбаланс у роботі кишечника. Гастроентерологи рекомендують закладати у страву сирі овочі без попереднього обсмажування на сковороді. І не переварювати — чим довше триває термообробка овочів, тим більше вони втрачають вітамінів; руйнується клітковина і втрачаються усі корисні властивості овочів.

Спочатку остуди!

Велике значення має температура першої страви під час поїдання. Дієтологи не рекомендують вживати занадто гарячі супи, особливо на м’ясному або рибному бульйоні: можна отримати обпік слизових ротової порожнини та стравоходу. Оптимальна температура першої страви — наближена до температури тіла людини. Максимум +50 °С.

На замітку

  • Перші рідкі страви не рекомендуються при низькій кислотності шлункового соку.
  • При атеросклерозі та захворюваннях серцево-судинної системи заборонено вживання супів із жирного м’яса, жирної риби, субпродуктів та птиці зі шкірою — вони містять багато холестерину.
  • Жирні супи також шкідливі людям із захворюваннями печінки та підшлункової залози.
  • Хворим на цукровий діабет протипоказана окрошка на квасі та солодкі фруктові супи з рисом.
  • Тим, у кого подагра та порушення білкового обміну, не можна їсти грибні та бобові супи (в них містяться пурини).
  • При набряках не рекомендуються розсольники, супи з квашеною капустою, а також перші страви на солоному айрані або тані.
  • При захворюваннях шлунково-кишкового тракту або після операцій хороші нежирні супи-пюре.

 

Залиште ваш коментар