В 20 кілометрах від Львова знаходиться казкове місто Жовква, відоме своїм замком. Однак, мало хто знає, що саме там за однією з версій могли тримати в полоні захопленого московського царя.

Подивитися, як цей замок виглядав колись, можна завдяки 3D реконструкції, зробленій в рамках проєкту “Українські палаци. Золота доба”, що виходить на YouTube каналі “1+1”.

Жовкву заснував Станіслав Жолкевський, видатний полководець Речі Посполитої, який виграв більше 40 битв. Керівником його особистої охорони був батько Богдана Хмельницького — Михайло.

Саме Жолкевський збудував у Жовкві неприступну фортецю із товстими мурами, баштами та бійницями, яка пізніше стане розкішним замком. За всю історію замок нікому не вдалося взяти штурмом. Однією з видатних перемог Жолкевського був розгром московського війська у битві під Клушиним. Тоді полководець взяв москву, захопив у полон московського царя Василя Шуйського та утримував його як ув’язненого вірогідно у підземеллях замку в Жовкві.

У своїй фортеці полководець зберігав багато зброї. Відомо, що трофейну зброю, захоплену у битвах, ретельно вивчали у лабораторії і застосовували новації для власного війська.

Правнук Станіслава Жолкевського Ян Собеський став польским королем. Разом із дружиною, француженкою Марією, король дуже любив розкішне життя. Тому за нього палац отримав статус королівської резиденції, був модернізований, прикрашений, а усі корпуси палацу були добудовані другим поверхом. Над вікнами з’явились написи латиною із виразами Сенеки та Цицерона. По периметру парадного входу палацу стояли статуї на зразок давньоримських. Проєкт палацового парку затверджував особисто Ян Собеський, він складався із двух терас, по яким прогулювався Папа Римський та європейські монархи, що гостювали у короля. На березі річки, куди виходив парк, були лазні, а біля гір знаходилась літня резиденція для полювання.

Відомостей про інтер’єри Жовківського палацу майже не збереглось. Відомо, що під час Першої світової війни у замку був військовий шпиталь, за радянських часів — квартири для військових. Зараз у палаці відбувається найбільша реставрація за часи Незалежності.

Нагадаємо, в документальному циклі із 8 серій продюсер історичних стрічок на 1+1 Акім Галімов разом з командою істориків, архітекторів з 3D реконструкцій та спеціалістів VFX відтворюють 8 повністю або частково зруйнованих українських палаців.

Усі випуски проєкту можна подивитись на 1+1 video та офіційному YouTube каналі 1+1.

Проєкт в 2021 році став переможцем конкурсу соціально вагомого контенту PITCH UA 3, що був організований медіаконсалтинговою компанією Media Resourсes Management (MRM) за підтримки Проєкту Transformation Communications Activity (TCA) та «Зміцнення Громадської Довіри» (UCBI), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та за сприяння Міністерства культури та інформаційної політики України.

Рубрики: Новини

Залиште ваш коментар